11 Haziran 2013 Salı

Aydınlık Yazarı Akademisyen Engin Ünsal'la Mülakat


Dr. Ozan Örmeci: Hocam öncelikle mülakat önerimizi kabul ettiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Genç okurlarımızın sizi daha yakından tanıması adına bize kariyerinizden ve siyasi çalışmalarınızdan söz edebilir misiniz?
Engin Ünsal: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Amerika’da Cornell Üniversitesi’nde master ve İstanbul Üniversitesi’nde doktora yaptım. Yıldız Teknik, Maltepe ve Bahçeşehir Üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans dersleri verdim. Şimdilerde KKTC’de Girne Amerikan Üniversitesi’nde ders vermekteyim. Kısaca böyle özetleyebilirim.

Dr. Ozan Örmeci: Hocam, 2 haftadır Türkiye ve dünya kamuoyunu Taksim Gezi Parkı olayları meşgul ediyor. Siz bu olayları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Engin Ünsal: Türkiye demokrasiyi iyi özümseyememiş bir parti ve Başbakan tarafından yönetiliyor. Demokrasinin tüm kurum ve kurallarının özü yok edilerek, İslami esaslara dayanan yeni bir toplum kurulmak isteniyor. İnsanların özel hayatına ciddi müdahaleler yapılıyor. Oysa insanlar artık yediklerine, içtiklerine, giyimlerine ve kaç çocuk sahibi olacaklarına karışılmasını istemiyor. Ülkede yaratılan korku çemberini kıran gençler, demokrasinin yeniden yaşama geçirilmesini ve temel haklarına saygı duyulmasını istiyor. Direnişin özü bence budur.

Dr. Ozan Örmeci: Sayın hocam, hükümet politikalarına eleştirel bir yaklaşımınız olduğunu görüyoruz. Türk dış politikası açısından bakıldığında sizce hükümetin somut yanlışları neler olmuştur?
Engin Ünsal:  Ekonomik bağımsızlığı olmayan ülkeler emperyal güçlerin istem ve çıkarları doğrultusunda iç ve dış politika izlemek zorundadır. Türkiye bugün Amerika’nın istediği bir dış politika izlemektedir. Orta Doğu’da bir Kürt devletinin kurulması, bu devletin İsrail çıkarlarını koruması ve böylece Amerika’nın Orta Doğu’da yer altı ve üstü kaynaklarını  ele geçirmesine yardımcı olmak maalesef ki son dönemde Türk dış politikasının özünü oluşturmaktadır. Büyük Orta Doğu Projesi – BOP denilen siyaset budur ve Türkiye’de “ılımlı İslam” devleti kurulmasına izin veren Amerika karşılığında BOP uygulamasına destek ve katkı istemektedir. 

Dr. Ozan Örmeci: Muhalefet partilerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarına alternatif olabilecek güçte bir muhalefet Türkiye’de şu an için mevcut mu?
Engin Ünsal: Türkiye’de muhalefet iktidar olmaya hazır değildir. Ne alternatif iktidar programı, ne kadro hazırlığı vardır. Böyle olunca seçmen muhalefete güven duymamaktadır. Örneğin CHP, en büyük desteği işçi sınıfından alması gerekirken bu sınıfa tamamen yabancılaşmıştır. 16 milyon işçi CHP’ye sıcak bakmamakta, çünkü CHP’nin kendilerine yönelik bir programı, bir çalışması olmadığını bilmektedir.

Dr. Ozan Örmeci: Uzun yıllar Amerika’da bulunmuş birisi olarak Amerikan dış politikasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce ABD’nin Ortadoğu’da orta ve uzun vadedeki planları nelerdir?
Engin Ünsal: Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra tek merkezli bir dünyanın kurulmasını sağlamıştır ve bu dünyanın tepesinde “dünya jandarması” olarak dış politikasını oluşturmaya çalışmaktadır. Amerika kapitalist sisteminin ayakta kalması için yeni pazarlar ve ucuz emek merkezleri yaratmak zorundadır. Geçmişin Wilson politikaları gibi kendi kabuğuna çekilerek yaşamını sürdüremez, çünkü vahşi kapitalist sistemini ayakta tutmak ve sürekli beslemek zorundadır.
Bu durumun 2020’de değişeceğini sanıyorum çünkü Çin 2020 yılında dünyanın en zengin ve en güçlü devleti olarak Amerika’nın önüne geçecektir. Dünya politikaları o tarihten sonra Çin’in belirlemelerine göre şekillenecektir.

Dr. Ozan Örmeci: Bu keyifli mülakat için size teşekkür ediyoruz hocam.

Röportaj: Dr. Ozan ÖRMECİ
Tarih: 11.06.2013

2 yorum:

Regina Hilary dedi ki...

This is the best application on the drop today. There access to enjoy great moments of relaxation . Great! Thanks for sharing the information.Summon creatures to fight enemy units and demolish the opposing castle. Your castle is equipped with a crossbow, which you can use to shoot enemies . Make sure you upgrade skills to increase your chances of winning battles.:
age of war 2 | age of war 5 | age of war 6 | age of war 4


The goal of Age of War is to survive longer than the computer and to outlast him you’ll need to train the right troops while balancing your offence and defence in this high paced, quick thinking flash game . Train troops of you own to combat the computers.
unfair mario | age of war 3 | age of war | unfair mario 2 | cubefield | happy wheels | tank trouble

قمم التميز dedi ki...

شركة عزل اسطح
شركة عزل اسطح بالخبر
خدمات عزل الاسطح من الخدمات التى فى حاجة الية فى المكان فاذا اراد ان تقوم باعمال العزل لاى اسطح فى المصانع – المنازل – الفلل ... وغيرها وتبحث عن افضل الخدمات التى تساعد فى الوصول الى افضل ما تتمنى ان ترى علية النتائج فعليك ان تتعاون مع شركة قمم التميز التى تحقق اعلى مستوى من العزل بالاعتماد على افضل المواد المخصصة فى القيام باعمال العزل والتى استطاعت ان تتاكد ان اعمال العزل التى تتم بالخيش المقطرن والسيلتون من افضل الخدمات المثالية المميزة التى تحقق اعلى مستوى من العزل دون ان يؤدى الى ظهور اى عيب فى اعمال العزل . شركة تنظيف مسابح بالخبر
تهتم شركة عزل اسطح بالقيام باعمال العزل الحرارى من خلال الاعتماد على افضل الطرق المثالية وافضل الخدمات المميزة فى القيام باعمال العزل بالاضافة الى ان الشركة تهتم باعمال الكشف الدورى من فترة الى اخرى من اجل ان يتم التحقق ان اعمال العزل تمت كما هو مطلوب فى المكان . شركة عزل خزانات بالخبر
العزل الحرارى يساعد فى حماية الاسطح من التعرض الى ارتفاع فى درجة الحرارة وتسربها عبر الجدران فى فصل الصيف بالاضافة الى التعرض الى التصدعات وعوامل المناخية المختلفة التى تتعرض الية فى فصل الصيف نتيجة لشدة الحرارة التى تظهر التشوهات فى المبانى ، بالاضافة الى ان لدينا خدمات العزل المائى من خلال الاعتماد على خدمات العزل المائية التى تتم من خلال افضل خدمات متواجدة والتى تسعى الى تحقيق افضل مستوى من الخدمة والعزل بالفوم ايضا من اهم الطرق الحديثة التى استخدامت فى العديد من الدول الاوربية لانه يساعد فى حماية المبنى من التعرض الى الحرارة المرتفعه او التعرض الى التسربات للمياة والحفاظ على المبنى من اى مشاكل وعوامل مناخية ، فاعمال العزل للفوم اختصار لكل طرق العزل والتى تساعد فى الحفاظ على المبنى . شركة جلي بلاط رخام بالخبر
كشف تسربات المياه
تسربات المياه مشكلة تؤدى الى التعرض الى عدد من المشكلات الاخرى ، فالاهمال فى تسربات المياه يؤدى الى التعرض الى الكثير من المشكلات التى نحن فى غنى عنة فاذا تعرض الى التسربات وتعرضت الى ظهور عدد من المشكلات الاخرى مثل سقوط الدهانات والتعرض الى مشاكل الرطوبة فعليك ان تتواصل وتتعاقد مع شركة قمم التميز المخصصه فى اعمال الكشف عن تسربات المياه والتى تحقق افضل ما تتمنى ان ترى علية المكان من خلال القيام بالاتى :- شركة كشف تسربات المياه بالخبر